• Failure notice from provider:
    Connection Error:http_request_failed
11/01/2019, Kategorija: Bizness, Uzņēmējdarbība

Vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā 2018. gada decembrī, salīdzinot ar 2017. gada decembri, palielinājās par 2,6%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Precēm cenas pieauga par 2,3% un pakalpojumiem – par 3,1%. Gada inflācijas pieauguma temps decembrī bija mazāks, salīdzinot ar gada inflāciju iepriekšējos četros mēnešos, kad tā bija tuvu vai pārsniedza 3%.

Salīdzinot ar 2015. gadu, patēriņa cenas 2018. gada decembrī bija par 6,4 % augstākas. Precēm cenas pieauga par 5,1 %, bet pakalpojumiem – par 9,8 %.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2018. gada decembrī, salīdzinot ar 2017. gada decembri, bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, veselības aprūpei, dažādu preču un pakalpojumu grupā.

Atšķirībā no 2017. gada, kas bija raksturīgs ar salīdzinoši strauju pārtikas cenu pieaugumu, it īpaši pienam un piena izcelsmes produktiem, olām, gaļai un gaļas izstrādājumiem, 2018. gada laikā pārtikas cenu pieaugums bija mērenāks. Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 0,6 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija maizei (+7,9 %), miltiem un citiem graudaugiem (+7,3 %), kam cenu kāpumu ietekmēja arī 2018. gada sausā un karstā vasara, kas veicināja graudaugu ražas būtisku samazināšanos Eiropā.

Gada laikā cenas pieauga arī augļu un dārzeņu sulām (+11,7 %), gaļas izstrādājumiem (+7,5 %), kartupeļiem (+10,5 %), konditorejas izstrādājumiem (+2,1 %), šokolādei (+4,2 %), žāvētiem augļiem un riekstiem (+9,2 %), cūkgaļai (+1,4 %). Samazinoties cenām pasaules tirgos, lētāks bija cukurs (-18,1 %). Cenu kritums bija žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (-1,7 %), mājputnu gaļai (-2,0 %), sviestam (-5,6 %), olām (-3,0 %). Par 8,4 % bija lētāki svaigi augļi. Gada laikā cenas samazinājās arī svaigiem dārzeņiem (-1,2 %), ko daļēji ietekmēja PVN samazinājums Latvijai raksturīgiem dārzeņiem no 2018. gada 1. janvāra.

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 6,0 %. Cenu pieaugumu gada laikā ietekmēja akcīzes nodokļa pieaugums lielākajai daļai alkoholisko dzērienu no 2018. gada 1. marta, kā arī akcīzes nodokļa pieaugums cigaretēm no 2018. gada 1. jūlija. Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 5,9 %, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam. Tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 6,1 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 4,8 %, ko noteica vairāku komunālo pakalpojumu, kā arī malkas sadārdzināšanās gada laikā. Dārgāks bija cietais kurināmais, ūdensapgāde, kanalizācijas pakalpojumi, dabasgāze, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa īres maksa, siltumenerģija, atkritumu savākšana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās elektroenerģijai.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 2,7 %, ko galvenokārt veidoja cenu kāpums zobārstniecības pakalpojumiem. Dārgāki kļuva arī ārstu speciālistu pakalpojumi un farmaceitiskie produkti.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu bija degvielai (+8,2 %). Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 11,5 %, benzīns – par 2,8 % un auto gāze – par 13,3 %. Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, savukārt lētākas bija lietotas automašīnas un pasažieru aviopārvadājumi.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis pieauga par 4,0 %. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tai skaitā vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem par 4,3 %, ēdnīcu pakalpojumiem – par 3,7 % un ātrās ēdināšanas pakalpojumiem – par 3,3 %.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 2,9 %, ko galvenokārt noteica cenu kāpums frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, autotransportlīdzekļu apdrošināšanai un finanšu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums bija televīzijas abonēšanas maksai, apģērbiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 0,4 %

2018. gada decembrī, salīdzinot ar novembri, vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,4 %. Precēm cenas samazinājās par 0,8 %, savukārt pakalpojumiem palielinājās par 0,6 %. Lielākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kritumam apģērbam un apaviem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, mājokļa iekārtai, dažādu preču un pakalpojumu grupā, kā arī cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskiem dzērieniem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis pieauga par 0,6 %. Būtiskākā ietekme uz vidēja cenu līmeņa pieaugumu grupā bija maizei (+2,7 %), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1,0 %), svaigiem dārzeņiem (+1,6 %), sieram un biezpienam (+1,5 %), šokolādei (+3,2 %), jogurtam (+2,9 %), skābajam krējumam (+3,0 %), olīveļļai (+9,1 %) un makaronu izstrādājumiem (+4,3 %). Savukārt lētāki bija svaigi augļi (-1,9 %), kafija (-1,9 %), olas (-2,5 %) un piens (-1,8 %).

Akciju ietekmē apģērbiem vidējais cenu līmenis samazinājās par 2,2 %, bet apaviem par 4,6 %.

Mājokļa iekārtai cenas krita vidēji par 1,9 %. Akciju ietekmē par 4,6 % lētāki bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi. Lētāki bija arī neelektriskie virtuves piederumi un priekšmeti, trauki.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 0,8 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums degvielai par 4,7 %, tai skaitā dīzeļdegvielai – par 4,4 % un benzīnam – par 5,9 %. Degvielas cenu izmaiņas mēneša laikā atspoguļo šī brīža tendences globālajā naftas cenu tirgū, kur ir novērojams cenu samazinājums. Savukārt cenas palielinājās pasažieru aviopārvadājumiem, personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, pasažieru pārvadājumiem pa jūru.

Vidējā cenu līmeņa izmaiņas dažādu preču un pakalpojumu grupā (-1,6 %) lielākoties noteica cenu kritums akciju ietekmē personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu samazinājums bija stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, vīnam, barībai lolojumdzīvniekiem, rotaļlietām un kompleksiem atpūtas pakalpojumiem. Savukārt vidējais cenu līmenis pieauga alum, ēdināšanas pakalpojumiem.

 

898 skatījumi




Video

Ēģiptes izcelsmes kartupeļos atklāj augu veselībai bīstamu baktēriju

17/04/2025

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) iznīcināšanai nosūtījis Ēģiptes izcelsmes kartupeļu kravu, jo kartupeļu paraugā, kas noņemts, veicot importa kontroli uz robežas, Valsts augu aizsardzības...

Lasīt tālāk
Video

Noskaidroti pasaules lielākie uzņēmumi

16/04/2025

Profesionālo pakalpojumu uzņēmuma EY un Sanktgallenes Universitātes Pasaules 500 Lielāko Ģimenes Uzņēmumu Indekss par 2025. gadu atklāj, ka Indeksā iekļauto ģimenes uzņēmumu kopējie...

Lasīt tālāk
Video

Februārī tūristu mītnēs par 11,4% vairāk viesu nekā pirms gada

15/04/2025

2025. gada februārī Latvijas tūristu mītnēs apkalpoti 145,4 tūkstoši ārvalstu un vietējo viesu, veidojot 11,4% pieaugumu salīdzinājumā ar 2024. gada februāri, liecina Centrālās statistikas...

Lasīt tālāk
Video

Ērtākai iedzīvotāju mobilitātei plānots uzsākt vilciena un jauna autobusu maršruta pārrobežu satiksmi starp Igauniju un Latviju

15/04/2025

Otrdien, 15. aprīlī, Ministru kabinets akceptēja Satiksmes ministrijas (SM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par pārrobežu pasažieru vilcienu satiksmi maršrutā Tartu–Rīga Igaunijas Klimata...

Lasīt tālāk
Video

PVD ir atļāvis PKS “Straupe” atjaunot darbību pilnā apjomā

15/04/2025

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pieņēmis lēmumu atļaut piensaimnieku kooperatīvai sabiedrībai “Straupe” atjaunot darbību pilnā apjomā. Atgādinām, ka PVD pagājušās nedēļas...

Lasīt tālāk
Video

Pētījums: Baltijas valstīs pieprasījums pēc IKT speciālistiem turpina pieaugt

14/04/2025

Neraugoties uz to, ka pēdējos gados tādas starptautiskas kompānijas kā “Google”, “Meta” un “Amazon” paziņojušas par darbinieku skaita samazināšanos, Latviju un Baltijas valstis...

Lasīt tālāk
Video

Sieviešu pārstāvība Latvijas uzņēmumos virs ES vidējā rādītāja

14/04/2025

Salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības (ES) valstīm Latvijā ir lielākais to uzņēmumu īpatsvars, kur vismaz 40% no augstākā līmeņa vadības veido sievietes, liecina Eiropas Investīciju...

Lasīt tālāk
Video

Pamatojoties uz SPKC sniegto informāciju, PVD daļēji aptur PKS “Straupe” darbību

11/04/2025

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uz laiku daļēji apturējis piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības “Straupe” darbību, jo no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) saņemtā...

Lasīt tālāk
Video

Popularitāti atgūst divu dienu ceļojumi nedēļas nogalēs pa Baltijas valstīm

10/04/2025

Divu dienu ceļojumi nedēļās nogalēs atkal ieinteresējuši tos, kuri vēlas apskatīt neredzētas vietas tepat Baltijas valstīs, kā arī pašreizējos ekonomiskajos apstākļos daudziem būtiski...

Lasīt tālāk
Video

Martā vērojamas mēnesim raksturīgās cenu pārmaiņas

08/04/2025

Šī gada martā, salīdzinot ar februāri, patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,9%. Precēm tas pieauga par 0,7%, bet pakalpojumiem – par 1,3%. Martā patēriņa cenu līmenis tradicionāli pieaug...

Lasīt tālāk