Aizdomās par maluzvejniecību policija aizturējusi vides inspektoru
Pavasarī aizdomās par maluzvejniecību jūras krastā pie Ventspils Liepenē policija aizturēja divus vīriešus. Viens no viņiem izrādījās vides inspektors – Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas priekšnieces vietnieks Raits Čakstiņš.
Kā skaidro TV3 raidījums “Nekā personīga”, piekrastes zvejošanu kontrolē divas iestādes Valsts vides dienests un Dabas aizsardzības pārvalde. Abas iestādes neko nelikumīgu inspektora rīcībā nesaskatīja. Kolēģi noticēja inspektora stāstam, ka viņš pamanījis un izvilcis maluzvejnieka tīklus, taču sarakstīt dokumentus viņam iztraucējis pārāk apzinīgs policists.
Piekrastes zveja ir dzīvesveids un izklaide. Lomi nav lieli, taču var noķert arī kādu vērtīgāku zivi, piemēram, lasi vai taimiņu. Pēdējā laikā tīkli esot patukši, sūrojas vietējie zvejnieki.
Zvejniekiem savi tīkli ir īpaši jāmarķē – katrā tā galā ir jābūt karodziņam, bet uz bojas – tīkla īpašnieka uzvārdam. Lai jūrā tie būtu pamanāmi un atrodams to īpašnieks. Zivis iekāro arī maluzvejnieki. Ir gandrīz neiespējami jūrā pamanīt nemarķētu tīklu. Turklāt tie parasti ir nomaļākās vietās, kur mazāk iespēju, ka parādīsies kāds inspektors vai zvejnieks, kas par nelikumīgo konkurentu ziņos.
Nereti grēko arī licencētie zvejnieki, kas papildu legālajiem tīkliem, mēdz slepus ielikt arī kādu gabaliņu nelikumīgā tīkla. Īpaši kārdinoši ir ielikt tīklu 100 metru joslā gar krastu. Tajā parasti ir zivīgākās vietas, taču te tīklu likt ir aizliegts.
Vides inspektoram Raitam Čakstiņam Liepenē ir zvejošanas licence. Te viņš ir gan zvejnieks, gan kontrolētājs vienlaikus. Izcelt savus tīklus viņš devās arī svētdienā, 6.martā. Taču papildu likumīgajiem, viņš aizliegtajā zonā laivā ievilka arī divus nemarķētus tīklus. Notikumam ir liecinieks.
“Mūsu darbinieks pamanīja 4 karodziņus, tas ir – divus marķētus tīklus, kuru virzienā viņi devās. Kas varēja atrasties apmēram 100 metrus, tātad atļautajā attālumā. Vienā brīdī viņš redz, ka, virzoties virzienā uz šiem marķētajiem tīkliem, laiva apstājās un laivā tiek ievilkts tīkls, kuram nav redzamas nekādas marķējuma zīmes. Pēc tam šie paši kungi dodas tālāk, tātad pie šiem marķētajiem tikliem, izvelk šos tīklus un dodas atpakaļ taču ne par šo pašu vietu, kur viņi brauca, bet uz otru pusi. Un atkal viņš pamana, ka 30 – 40 metru attālumā no krasta tiek izvilkts vēl viens tīkls, kurš arī ievietots laivā,” stāsta VP Kārtības policijas Ventspils iecirkņa priekšniece Iveta Būdeniece.
Vides sarga aizdomīgo rosīšanos selgā pamanīja atvaļinājumā esošs kriminālpolicijas darbinieks. Viņš izsauca papildspēkus, un kamēr tie atbrauca, aizturēja vides sargu ar visu laivu un tajā esošajam zivīm.
Krastā ieradās policija un arī Valsts vides dienesta vides inspektori, kas fiksējuši lomu, atlaiduši zivis, bet nelikumīgos tīklus paņēmuši iznīcināšanai. Čakstiņš noliedz, ka nemarķētie būtu viņa tīkli. Materiālus par nelikumīgajiem tīkliem policija nodeva Valsts Vides dienestam.
“Gan mūsu inspektori, gan Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori ir tiesīgi veikt šo kontroli tur. No ētiskā viedokļa tas, ka šim inspektoram tur ir izsniegta zvejas licence un viņam ir viņa tīkls, neuzskatu, ka tas ir labākais teiksim saimniekošanas prakse, tāpēc mūsu pārvaldes inspektoriem nevienam nav šādu tīklu mūsu kontroles teritorijā nu tīri no ētiskā apsvēruma. Nav labi pašam kontrolēt un pašam zvejot. Mēs tur nesaskatījām nekādu smagu pārkāpumu, tad lietu izskatīt mēs aizsūtījām Dabas aizsardzības pārvaldei, lēmuma pieņemšanai,” norāda Ventspils reģiona pārvaldes Kontroles daļas vadītāja Anna Adamsone.
Dabas aizsardzības pārvaldē materiālus izvērtēja Kurzemes reģionālās administrācijas direktore Dace Sāmīte. Arī viņa nekādus pārkāpumus sava padotā rīcībā nesaskatīja.
“Mēs iepazināmies ar visiem dokumentiem un mums nebija pierādījumu, ka ir veikts pārkāpums un pieņēmām lēmumu par administratīvās lietvedības neierosināšanu un šo lēmumu nosūtījām Valsts vides dienestam,” norāda Sāmīte. “Mēs tur tiešām nesaskatījām nekādus pārkāpumus, un es saprotu, ka Valsts vides dienesta amatpersonas neko tur nav saskatījušas, jo no viņu puses nebija nekādu papildu viedokļu, ka tur būtu pārkāpumi bijuši saistībā ar izņemšanas procedūru.
Sāmīte arī par pieņemamu atzīst, ka Čakstiņš vienlaikus ir gan zvejnieks, gan kontrolētājs. Nevarot aizliegt cilvēkam brīvajā laikā zvejot. Pati Sāmīte brīvajā laikā ir medniece. Kopā ar Čakstiņu medību kolektīvā Irbe abi ir valdes locekļi. Tas viņai nav bijis šķērslis lemt par kolēģa atbildību. Interešu konfliktus nesaskata arī abu priekšniece, Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektore Sandra Bērziņa.
Zvejniekiem un likumsargiem nav šaubu, ka neviens saprātīgs maluzvejnieks savus tīklus neliks blakus licencētiem tīkliem. It īpaši ja tie pieder vides inspektoram. Arī citi apstākļi liecinot, ka vides inspektors par nelegālajiem tīkliem ir labi zinājis un ja nebūtu iztraucēts, tad loms, visticamāk, nebūtu nonācis atpakaļ jūrā.
Tomēr Bērziņa uzskata, ka notikušais ir pārpratums, kad pēc labākās sirdsapziņas rīkojies gan vides inspektors, kurš ārpus darba laika ir vilcis nelikumīgus tīklus, gan ārpus dienesta esošais policists, kuram tas licies aizdomīgi. Tieši policista iejaukšanās esot liegusi apzinīgajam vides inspektoram rakstiski fiksēt pārkāpumu.
“Ja pieņem situāciju, ka cilvēks ir negodprātīgs un ļauns, tad viņam tā būtu ērta situācija, ka ja reizē viņš ir vides inspektors un maluzvejnieks, ka viņš izvelk nelegālo tīklus, izbrauc krastā – ja viņu kāds iztraucē, viņš zivs atlaiž, aiziet uz mašīnu, uzraksta protokolu un vis ir kārtība, ja viņu neviens neiztraucē, tad viss ir kartībā – viņam ir zivis. Es nekādā gadījumā jums negribētu piekrist un analizēt gadījumus no varbūtības, kā būtu, ja būtu,” uzskata Bērziņa.
Situācija esot bijusi pārprotama, tāpēc izdots rīkojums, ka inspektoriem, atrodot brīvajā laikā nelikumīgus tīklus, turpmāk vispirms ir jāziņo Vides dienestam un tikai ar viņu klātbūtnē tīkli jāņem ārā. Ja ar tīklu krastā pieķertu parastu zvejnieku, viņam atņemt lomu, zivis, tīklu, laivu, licenci un iespējams pat automašīnu. Kā arī būtu jāmaksā simtiem eiro liels naudas sods.
Foto:ratucette/https://pixabay.com/en/users/ratucette-2554813//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Vēl par tēmu:
Aizdomās par naudas zādzību Valsts policija aiztur inkasācijas darbinieku
Valsts policija šā gada 26. martā saņēma informāciju no uzņēmuma, kas nodarbojas ar inkasācijas pakalpojumu sniegšanu, par inkasētās naudas zādzību. Bija aizdomas, ka šo noziegumu atkārtoti...
Lasīt tālākRosina dot iespēju atteikties no krievu valodas mācīšanās arī vidējās izglītības posmā
[caption id="attachment_35833" align="alignnone" width="300"] Teacher pointing to raised hands in classroom[/caption] Pēc Nacionālās apvienības (NA) iniciatīvas iesniegti grozījumi Izglītības...
Lasīt tālākŠonedēļ gaidāms nokrišņiem bagāts un brāzmains laiks
Jaunajā nedēļā, Latvijai no austrumiem pievirzoties plašam ciklonam, valsts teritorijas lielākajā daļā palaikam ir gaidāmi nokrišņi, galvenokārt lietus un slapjš sniegs. Pastiprināsies...
Lasīt tālākRīgā pie Olimpiskā centra būs piemineklis hokeja leģendai Kārlim Skrastiņam
Rīgas domes Pieminekļu padome ir atbalstījusi pieminekļa “Dzelzs vīrs”, kas veltīts hokejistam Kārlim Skrastiņam, tālāku virzību. Rīgas pašvaldība plāno ieguldīt 115 000 eiro piemiņas...
Lasīt tālākDivu dienu laikā no liepājniekiem izkrāpti 2500 eiro
Valsts policijā 29. martā un 31. martā saņemti kopumā trīs iesniegumi no liepājniekiem, kuri kļuvušu par krāpnieku upuriem, uzspiežot uz viltus, krāpnieku izveidotas hipersaites, kas it...
Lasīt tālākBrīvdienās gaidāms sniegs un brāzmains vējš
Lai arī aizvadītās dienas bija saulainas un pavasarīgi siltas, turpmākajās dienās laika apstākļi strauji mainīsies - valsts teritorijā ieplūdīs krietni aukstāka gaisa masa un sestdien...
Lasīt tālākSaeima konceptuāli atbalsta Latvijas izstāšanos no Otavas konvencijas
Saeima ceturtdien, 3.aprīlī, konceptuāli atbalstīja par steidzamu atzīto likumprojektu par Latvijas izstāšanos no dalības konvencijā par kājnieku mīnu lietošanas, uzglabāšanas un ražošanas...
Lasīt tālākValsts policija noliktavās Rīgā un Ogrē uziet vairāk nekā 43 miljonus nelegālo cigarešu
Šā gada martā Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes likumsargi, cīnoties pret nelikumīgu akcīzes preču apriti, noliktavās Rīgā un Ogrē konstatēja kopumā...
Lasīt tālākArmandu Ruku pārvēl uz vēl vienu termiņu Valsts policijas priekšnieka amatā
Otrdien, 1. aprīlī, Ministru kabinets izdeva rīkojumu par Valsts policijas priekšnieka ģenerāļa Armanda Ruka termiņa pagarināšanu Valsts policijas priekšnieka amatā uz pieciem gadiem –...
Lasīt tālākLatvijas Restorānu biedrība aicina samazināt svētku dienu skaitu Latvijā
Latvijas Restorānu biedrība (LRB) ir vērsusies pie Latvijas Republikas Saeimas frakcijām un atbildīgajām komisijām, aicinot pārskatīt un samazināt valstī noteikto svētku dienu skaitu. Biedrība...
Lasīt tālāk