• Failure notice from provider:
    Connection Error:http_request_failed
07/02/2022, Kategorija: Ekonomika
Autors: Nekā personīga, TV3

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP) intervijā TV3 raidījumam “Nekā personīga” paziņoja, ka valsts ar 50% subsīdiju atbalstīs tos privātmāju īpašniekus, kas gāzes apkuri mainīs uz granulu katliem. Mērķis ir palīdzēt samazināt izmaksas un veicināt videi draudzīgāku siltumu. Eksperti par šādu plānu ir skeptiski.

Mājsaimniecībai, kam ir grūti samaksāt divkārt pieaugušo gāzes rēķinu, jāatrod vismaz 7000 eiro sistēmas nomaiņai. Uz vidi šāds plāns jūtamu iespaidu atstātu, ja apkuri mainītu tūkstošiem mājsaimniecību, taču tik daudz naudas atbalstam valsts kasē, visticamāk, nav.

Bažas, ka ideja varētu būt bez ekonomiska pamatojuma izraisīja arī ministra teiktais, ka granulu katls maksā 2000 eiro. Tas neatbilst patiesībai.

Kopš straujā elektrības un gāzes cenu kāpuma, sabiedrība pieprasa, lai valdība kaut ko darītu iedzīvotāju labā un tā meklē veidus, kā pabalstīt enerģijas lietotājus.

Ekonomikas ministrs var palepoties ar elektrības sadales tarifa samazināšanu uz pusi, Labklājības ministrs ar pabalstu palielināšanu mazāk turīgajiem un ģimenēm ar bērniem. Finanšu ministrs – ka tam visam ir atradusies nauda. Savu roku enerģijas cenu krīzes risināšanai vēlas pielikt arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs. Viņš grib palīdzēt cilvēkiem, kurus skāris gāzes cenu pieaugums.

“Mēs no savas puses piedāvājam atbalstu, kas sniegs, iedzīvotājiem nomainīt gāzes katlus. Kopumā mēs Latvijā lēšam, ka ir 60 000 mājsaimniecību, kuras šādu atbalstu varētu izmantot. Tādā ziņā – nomainīt gāzes apkuri pret šķeldas, pret granulu katliem piemēram, vai uzstādīt siltumsūkņus vai alternatīvo enerģiju risinājumus, kas palīdzēs sagatavoties nākamajai ziemai. (NP: Vidusmēra mājsaimniecībai 100-150 kvadrātmetri, aptuveni cik nepieciešams naudas, lai to visu nopirktu?) Jebkurā gadījumā mājsaimniecības labākais risinājums atšķiras no tā, kāda veida dzīves stilu viņi piekopj. Mēs zinām, ka daudzviet arī plaši izplatīti mājsaimniecībās, piemēram privātmājās tiek lietota biomasa piemēram, granulu katli. Uz tādu vidēju mājsaimniecību tie varētu būt 100-150 kvadrātmetri, granulu katls maksā aptuveni 2000 eiro, atkarībā protams no komplektācijas,” norāda Plešs.

SIA ”SB” apkures nodaļas vadītājs Jānis Grašs skaidro, ka vienkāršākie granulu katli 150 kvadrātmetru lielai privātmājai maksā sākot no 3,5 tūkstošiem eiro. Taču krāsns cena nav vienīgie izdevumi: “Tātad 3,5 tūkstoši katls, lētākajā risinājumā, aptuveni 1200 eiro visi materiāli, kas tur būs nepieciešami. Un kaut kas ap 1000 eiro darba izmaksas. Un tad protams, jāskatās, kāda ir situācija ar dūmvadu. Tie ir vēl kādi 600 – 700 eiro. Sākot.”

Minimālās granulu katla uzstādīšanas izmaksas:

  • Granulu katls: 3500 eiro
  • Uzstādīšanas materiāli: 1200 eiro
  • Darbs: 1000 eiro
  • Dūmvada pārbūve: 700 eiro
    = Kopā: 6400 eiro

Efektīvi siltumsūkņi vai saules kolektori, maksā vēl dārgāk. Attiecīgi arī mājsaimniecībai jābūt turīgākai un arī valsts maksātā daļa pieaugs. Pirms desmit gadiem Vides ministrija jau dalīja naudu privātmājām apkures sistēmu nomaiņai uz videi draudzīgākām. Divos piegājienos līdz 2013.gadam pie granulu katliem, saules kolektoriem un siltumsūkņiem tika 1700 mājsaimniecību. Tas prasīja 8,5 miljonus eiro valsts klimata naudas.

Pēc kompānijas ”Gaso” datiem, gāzes katli šobrīd ir ap 65 tūkstošiem mājsaimniecību. Cik no šīm mājsaimniecībām būs iespēja tikt pie atbalsta nav zināms, jo nav zināms, cik naudas būs atvēlēts.

Sasteigts un neefektīvs – tā eksperti vērtē Vides ministrijas plānu subsidēt privātmāju īpašniekus, kas izlems mainīt gāzes apkuri pret granulām. Tas vairāk izskatās pēc priekšvēlēšanu solījuma, nevis saprātīga valsts naudas ieguldījuma.

Rīgas namīpašnieku biedrības priekšsēdētāja Rita Bednarska norāda: “Klausoties VARAM ministru es sapratu, ka viņš pilnīgi nav ekonomists. Pirms viņš nāca ar šādu paziņojumu klajā, viņam bija jāpakonsultējas ar saviem padomniekiem. Tas pilnīgi šobrīd nav realizējams! Nu kur valsts ņems tādu naudu? Tas varētu būt kādā Vācijā. Jā tam es visam piekrītu, bet mūsu valstī – nu nevajag mānīt cilvēkus. Nebūs ne tā nauda, ne mēs varēsim pārbūvēt uz granulu katliem mājas!”

Rīgas namīpšnieku biedrības pārstāve Rita Bednarska uzskata, ja arī atbalsts būs, tad tas nebūs masveidīgs un to noteikti nevar uzskatīt par palīdzību mājsaimniecībām rēķinu samazināšanā, kā to pasniedza ministrs Plešs. Namīpašnieku biedrība prasīšot ministrijai skaidrojumu. ministrija aicina pagaidīt līdz būs gatavi noteikumi.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija: ”Gatavojot Ministru kabineta noteikumus, eksperti vērtē reālo tirgus situāciju un, pamatojoties uz to, gatavo piedāvājumu, lai tas būtu maksimāli izdevīgs iedzīvotājiem un sasniegtu mērķi; proti, motivētu mainīt fosilās apkures iekārtas. Vienlaikus, protams, vērtējam arī izmaksu, ieguvumu un atbalsta samērīgumu.”

Arī klimata mērķu sasniegšanai ministra Pleša plāns būtisku ieguvumu nedos. Krietni lielāks labums būtu no māju siltināšanas. Tā uzskata RTU zinātnieki.

Rīgas tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta vadošais pētnieks Dzintars Jaunzems uzsver: “Tad kad ugunsgrēks jau ir noticis tad mēs sākam kaut ko darīt. Es domāju, ka tas bija jādara krietni ātrāk. Vienkārši valstiskā enerģētikas politika ir nu pietiekoši vāja bijusi uz šo visu un tagad mēs tā kā mēģinām – nu reku, reku būs jums atbalsts, mainiet uz granulu katliem. Es nedomāju, ka tas ļoti būtiski maina kopējo ainu. Ja mēs paskatāmies Latvijas energo bilanci, tad joprojām šis te fosilo resursu īpatsvars ir ļoti, ļoti, liels. Visā tautsaimniecībā. Līdz ar to šie te momenti par granulu katlu atbalstu privātmājām šobrīd praktiski tāds nejūtams efekts beigās.”

Rīgā problēmas ir vēl lielākas, te plāno aizliegt gan granulas, gan gāzi. Domnieki izpētījuši, ka galvenais slikta gaisa iemesls ir krāsnis un individuālā gāzes apkure. Tāpēc gada beigās pabeigts darbs pie noteikumiem, kas Rīgas centrā pēc 2025.gada aizliegs malkas krāsnis, gāzes un granulu katlus. Iedzīvotājiem tas izmaksās dārgi, bet cita ceļa neesot. Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis mierina, ka doti gari pārejas periodi.

Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis saka: “Mēs zinām, ka Rīgā ir ļoti daudz vecu malkas krāšņu, kur paši īpašnieki gribētu mainīt, bet viņiem nav tādu līdzekļu, nav tādu iespēju. Tāpēc šie noteikumi tiek veidots apkures iekārtu reģistrs, kas mums palīdzēs pašvaldībā redzēt, kur kādas iekārtas ir un kur mēs piemēram ar pašvaldības līdzfinansējumu vai kādu atbalstu no Rīgas siltuma pieslēgumiem varam palīdzēt cilvēkiem pāriet no tādiem piesārņojošiem veidiem kā malkas apkures, kas nav arī pārāk ērti, uz jaunajām tehnoloģijām.”

Rīga sadalīta trīs zonās. Zilajā zonā jeb – Centrā, Āgenskalnā, Torņkalnā Čiekurkalnā un Teikā namiem jāpāriet uz ”Rīgas siltuma” apkuri vai jāsildās ar elektrību. Dzeltenbrūnajā zonā – Bieriņos un Dārzciemā būs pieļaujama gāzes apkure vai efektīvi granulu katli. Citur Rīgā nekaitīgas apkures ierīkošanai būs tikai ieteikums.

Vides un reģionālās attīstības ministrija piektdien paziņoja, ka Rīgas plānotās izmaiņas neatbalsta. Tās nav apspriestas ar iedzīvotājiem, nav paredzēti atbalsta mehānismi dārgajām izmaiņām, tāpēc noteikumi jāpārstrādā.

Vides un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietniece Rudīte Vesere norāda: “Tas ko mēs arī konstatējām un secinājām pirmkārt jā, protams, ka nav viss izvērtēts līdz galam. Mēs nevaram piekrist, ka tiek pieņemts regulējums bez konsultācijām ar privātpersonām un bez ietekmes uz uzņēmējdarbības vidi izvērtēšana, jo tādā veidā tiek pārkāpts valsts pārvaldes iekārtas likums.”

Ministrijas iebildumi noteikumu pieņemšanu apturēs uz īsu laiku, jo Rīga nevar atkāpties no pienākuma uzlabot gaisa kvalitāti. Rīgas domes Vides komitejas vadītājs Edmunds Cepurītis ministrijas lēmumu uzskata par pretrunīgu un pavirši sagatavotu. Pašvaldība visdrīzāk to apstrīdēs.

Foto: Valsts kanceleja

945 skatījumi




Video

Aptauja: Ziemassvētku dāvanām un svētku galdam iedzīvotāji atvēlēs līdz 300 eiro

13/12/2024

Ziemassvētku un gada nogales svinību galdam vairums iedzīvotāju šogad atvēlēs līdz 100 eiro, dāvanām – līdz 200 eiro, liecina bankas Citadele veiktā aptauja. Latvijas iedzīvotāji plāno...

Lasīt tālāk
Video

Ilmārs Šņucins: Kādi plāni attiecībā uz izmaiņām nodokļos 2025. gadā?

29/10/2024

19. septembrī tiešsaistes konferencē "GRĀMATVEDĪBA UN NODOKĻI 2024" Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietnieks nodokļu, muitas un grāmatvedības jautājumos Ilmārs Šņucins sniedza...

Lasīt tālāk
Video

Santa Zvejniece: Normatīvo aktu prasības grāmatvedības uzskaitei darījumiem ar nerezidentiem no citām ES valstīm un trešās pasaules valstīm

29/10/2024

19. septembrī tiešsaistes konferencē "GRĀMATVEDĪBA UN NODOKĻI 2024" SZ Audit&Tax SIA valdes priekšsēdētāja un sertificēta zvērināta revidente Santa Zvejniece sniedza vērtīgu ieskatu...

Lasīt tālāk
Video

Ārvalstu investori rosina samazināt virsstundu apmaksu

25/10/2024

Nepieciešams samazināt piemaksu par virsstundu darbu visās tautsaimniecības nozarēs, nosakot to 50% apmērā, nevis dubultu, kā tas ir šobrīd, bet, ja nozarē ir noslēgts darba koplīgums...

Lasīt tālāk
Video

Latvijas iedzīvotāji Ziemassvētku dāvanām 2024. gadā tērēs vidēji 165 eiro

24/10/2024

Eiropas finanšu tehnoloģiju uzņēmuma Blackcatcard un starptautiskās datu analīzes grupas YouGov nesen veiktais pētījums atklāj galvenās patērētāju uzvedības un tēriņu tendences Latvijā...

Lasīt tālāk
Video

Nekustamā īpašuma nodokļa maksājumu apmērs Rīgā nākamgad nemainīsies

23/10/2024

Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) aprēķinam 2025. gadā Rīgā nemainīsies kadastrālās vērtības un līdz ar to nemainīsies arī nodokļa maksājumu apmērs iedzīvotājiem. Tas var mainīties...

Lasīt tālāk
Video

Saeima sāk darbu pie 2025.gada valsts budžeta projekta

22/10/2024

Uzsākot darbu pie nākamā gada valsts budžeta projekta un paredzētajiem grozījumiem likumos, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija otrdien, 22.oktobrī, uz sēdi aicinājusi Ministru...

Lasīt tālāk
Video

VK: Vairāku gadu periodā pieprasīts nepamatoti liels finansējums GMI pabalsta izmaksai

18/10/2024

Veicot fokusēto atbilstības revīziju, Valsts kontrole secināja, ka Labklājības ministrijas pieprasītais papildu finansējums mērķdotācijai pašvaldībām garantētā minimālā ienākuma...

Lasīt tālāk
Video

FM: ECB lēmumiem ir būtiska nozīme uz ekonomikas atkopšanos

17/10/2024

Ceturtdien, 17. oktobrī, Eiropas Centrālā banka (ECB), visticamāk, trešo reizi šogad samazinās procentu likmes. Inflācija eirozonā arvien vairāk tiek kontrolēta, savukārt ekonomika neattīstās...

Lasīt tālāk
Video

Juridiskā komisija: 15 eiro ir maksimālā, nevis obligātā summa par maksāšanas uzdevuma sagatavošanu dalītā īpašuma gadījumos

16/10/2024

Noteiktie 15 eiro par maksāšanas uzdevuma sagatavošanu un nosūtīšanu dalītā īpašuma gadījumos ir maksimālā, nevis obligātā summa, kuru zemes īpašnieks var pieprasīt no dzīvokļa...

Lasīt tālāk