• Failure notice from provider:
    Connection Error:http_request_failed
31/05/2022, Kategorija: Ekonomika

2022. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2021. gada 1. ceturksni, iekšzemes kopprodukts (IKP) pēc sezonāli un kalendāri nekoriģētajiem datiem salīdzināmajās cenās ir palielinājies par 6,7 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.

Faktiskajās cenās IKP 1. ceturksnī bija 8,1 miljards eiro. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, pēc sezonāli un kalendāri koriģētajiem datiem salīdzināmajās cenās IKP palielinājās par 3,6 %.

2022. gada 1. ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu lauksaimniecības nozares izaugsme novērtēta 5,3 % apmērā (tajā skaitā augkopībā pieaugums par 11,0 %, bet lopkopībā – par 2,3 %). Zivsaimniecības nozares pieaugums bija 3,6 %, savukārt mežsaimniecībā un mežizstrādē vērojams samazinājums par 7,9 %.

Nozīmīgu ieguldījumu kopējās pievienotās vērtības pieaugumā deva sekmīgā darbība apstrādes rūpniecības nozarēs – pieaugums par 8,3 % (izaugsme vērojama 19 nozarēs no 22). To būtiski veicināja koksnes un koka izstrādājumu ražošana (pieaugums par 7,7 %), kur ievērojams pieaugums (par 18,9 %) bija koka izstrādājumu ražošanā (finiera loksnes un koka paneļi, namdaru un galdniecības izstrādājumi, koka tara), savukārt samazinājums par 7,3 % zāģēšanā, ēvelēšanā un impregnēšanā. Būtiski pieaugumi vērojami arī citās nozīmīgās apstrādes rūpniecības nozarēs: gatavo metālizstrādājumu ražošanā (12,9 %), nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā (19,5 %), ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā (42,0 %). Savukārt par 2,2 % samazinājās otra lielākā apstrādes rūpniecības nozare – pārtikas produktu ražošana.

Izaugsme par 12,0 % ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē nespēja kompensēt samazinājumu elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā (par 19,3 %) un ūdens apgādē, notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošanā un sanācijā (par 10,5 %), veidojot pārējās rūpniecības samazinājumu par 12,7 %.

Būvniecības nozares apjoma samazinājumu (par 8,4 %) ietekmēja nelabvēlīgie laika apstākļi, pieaugošās būvizmaksas un saspīlētā politiskā situācija, kas radīja nestabilitāti loģistikas procesos. Samazinājums vērojams visās trijās būvniecības apakšnozarēs: ēku būvniecība samazinājās par 7,1 %, inženierbūvniecības veikto darbu apjoms – par 15,8 % un par 7,7 % mazāk veikti specializētie būvdarbi.

Covid-19 infekcijas mazināšanai noteikto ierobežojumu atvieglošana 2022. gada 1. ceturksnī pozitīvi ietekmēja visas trīs tirdzniecības apakšnozares – automobiļu un motociklu tirdzniecības un remonta nozare pieaugusi par 4,2 %, vairumtirdzniecība – par 5,5 %. Mazumtirdzniecības pieaugumu (par 13,0 %) veicināja nepārtikas preču mazumtirdzniecības kāpums par 20,0 % un pārtikas preču mazumtirdzniecības pieaugums par 2,4 %.

Pakāpeniski samazinoties ekonomiskās darbības ierobežojumiem, transporta un uzglabāšanas nozares pieaugumu (par 3,0 %) pozitīvi ietekmēja gaisa transporta pārvadājumi (pieauga 3,3 reizes). Ūdens transporta nozare palielinājās par 13,4 %, uzglabāšanas un transporta palīgdarbības – par 4,9 %, savukārt samazinājās pasta un kurjeru darbības (par 6,5 %), bet sauszemes un cauruļvadu transporta nozares attīstība saglabājās iepriekšējā gada attiecīgā ceturkšņa līmenī.

Pārvietošanās, pulcēšanās un epidemioloģisko ierobežojumu mazināšana sekmēja izmitināšanas un ēdināšanas nozaru pozitīvu attīstību (pieaugums par 83,8 %), ko veicināja izmitināšanas nozare – par 97,4 %, ēdināšanas pakalpojumu sniegšana – par 80,8 %.

Informācijas un komunikāciju nozares pievienotās vērtības pieaugumu par 8,6 % ietekmēja apjoma pieaugums telekomunikāciju pakalpojumu sniegšanā – par 11,1 % un datorprogrammēšanā un konsultēšanā – par 9,3 %, savukārt informācijas pakalpojumi uzrādīja samazinājumu par 0,7 %.

Finanšu un apdrošināšanas nozares pieaugumu 3,4 % apmērā pozitīvi ietekmēja finanšu pakalpojumus un apdrošināšanas darbības papildinošas darbības, kas pieauga par 41,1 %. Kritums finanšu pakalpojumu nozarē par 6,3 % un apdrošināšanas darbību un pensiju uzkrāšanas nozarē par 0,1 %.

Profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozares apjoma pieaugumu par 16,7 % veicināja visas nozares, taču lielākie pieaugumi juridisko un grāmatvedības pakalpojumu sniegšanā (par 26,9 %) un citu profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu sniegšanā (par 21,4 %).

Administratīvo un apkalpojošo dienestu pakalpojumu nozares pieaugušas par 19,2 % (pieaugums vērojams visās apakšnozarēs). Vislielāko pieaugumu (2,3 reizes) uzrādīja pēdējos divos gados Covid-19 pandēmijas mazināšanas ierobežojumu visvairāk skartā ceļojumu biroju, tūrisma operatoru rezervēšanas pakalpojumu nozare. Pieaugumi arī lielākajās apakšnozarēs: ēku uzturēšanas un ainavu arhitektu pakalpojumos – par 13,1 %, iznomāšanas un ekspluatācijas līzinga pakalpojumu sniegšanā – par 21,1 %, bet darbaspēka meklēšanā un nodrošināšanā ar personālu – par 40,9 %.

Produktu nodokļu (pievienotās vērtības nodoklis, akcīzes un muitas nodokļi) apjoms šī gada 1. ceturksnī palielinājās par 15,8 %, ko sekmēja pieaugums lielākajās produktu nodokļu grupās – gan pievienotās vērtības nodokļa, gan arī akcīzes nodokļa ieņēmumos.

2022. gada 1. ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu mājsaimniecību galapatēriņa kopējie izdevumi ir palielinājušies par 15,3 %. Mājsaimniecību izdevumus izmitināšanas un ēdināšanas, kā arī atpūtas un kultūras pasākumiem būtiski ietekmēja mīkstinātie Covid-19 ierobežojumi, un izdevumi attiecīgajās grupās palielinājās par 92,0 % un 50,5 %. Mājsaimniecību tēriņi par transportu (sabiedriskais transports, transporta līdzekļu iegāde un ekspluatācija) palielinājušies par 12,6 %. Pārtikas preču patēriņš, kas iegādātas gan mazumtirdzniecībā, gan e-vidē, palielinājies par 3,3 %.

Valsts pārvaldes galapatēriņa izdevumi saglabāja iepriekšējā gada līmeni, palielinoties vien par 0,3 %.
Ieguldījumi bruto pamatkapitāla veidošanā palielinājās par 1,9 %. Ieguldījumi mašīnās un iekārtās (tai skaitā transporta līdzekļos) palielinājās par 11,2 % un intelektuālā īpašuma produktos – par 24,6 %, bet ieguldījumi mājokļos un citās ēkās un būvēs samazinājās par 8,0 %.

Preču un pakalpojumu eksporta apjomi palielinājušies par 8,6 %. Preču eksports palielinājās par 6,8 %. Galvenās eksportētās preces bija koks un tā izstrādājumi, kā arī minerālprodukti. Pakalpojumu eksports palielinājies par 14,5 %, kura kāpumu galvenokārt ietekmēja transporta pakalpojumi, datorpakalpojumi un citas saimnieciskās darbības.
Preču un pakalpojumu imports palielinājās par 15,6 %. Preču imports palielinājās par 14,1 %, bet pakalpojumu imports – par 24,7 %. Preču importā visvairāk tika importēti minerālprodukti un elektroierīces un elektroiekārtas, bet pakalpojumu importa pieaugumu galvenokārt noteica transporta pakalpojumi, kā arī citu saimniecisko darbību pakalpojumu imports.

2022. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2021. gada 1. ceturksni, faktiskajās cenās kopējais darbinieku atalgojums palielinājās par 13,2 %, tai skaitā kopējā darba alga par 12,8 %, bet darba devēju sociālās iemaksas par 15,3 %.
Visstraujāk kopējais darbinieku atalgojums palielinājās mākslas, izklaides, atpūtas un citu pakalpojumu nozaru grupā – par 29,3 %, informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozarē – par 17,7 % un profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu jomās – par 16,7 %. Pakalpojumu nozaru grupā kopējais darbinieku atalgojums palielinājies par 15,9 %.

Bruto darbības koprezultāts un jauktais ienākums palielinājās par 23,8 %, bet ražošanas un importa nodokļu un subsīdiju saldo pieauga par 30,3 %.

826 skatījumi




Video

Neplānota Zviedrijas-Lietuvas elektrokabeļa pārtraukuma dēļ cenas biržā ir svārstīgas

31/03/2025

Sestdien, 29. martā, neplānoti tika pārtraukta Lietuvas-Zviedrijas elektroenerģijas kabeļa NordBalt darbība. Saskaņā ar sākotnēji publiskoto informāciju pārtraukuma iemesls ir saistīts...

Lasīt tālāk
Video

Brīvdienās pulkstenis jāpagriež par stundu uz priekšu

28/03/2025

Šonedēļ naktī uz svētdienu, 30. martu, pulksten 3 Latvijā notiks pāreja uz vasaras laiku, tāpēc pulksteņa rādītāji jāpagriež par vienu stundu uz priekšu. Tā kā Eiropas Savienības...

Lasīt tālāk
Video

Saeima noteic dzīvojamo māju privatizācijas pabeigšanas kārtību

20/03/2025

Lēmumi par valsts un pašvaldību īpašumā esošo dzīvojamo māju nodošanu privatizācijai būs jāpieņem līdz nākamā gada aprīļa beigām, paredz Saeimā ceturtdien, 20.martā, galīgajā...

Lasīt tālāk
Video

LDDK: Kā sasniegt 5% IKP valsts aizsardzībai 2026. gada valsts kopbudžetā?

20/03/2025

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) prezentējusi priekšlikumus tam, kā sasniegt 5% no iekšzemes kopprodukta (IKP) valsts aizsardzībai. LDDK piedāvās rīcības soļus progresam publiskā...

Lasīt tālāk
Video

Reālas dzīves situācijas – apslēptas problēmas jauniegādātos mājokļos

18/03/2025

Pieņemot lēmumu par nekustamā īpašuma iegādi, pircēji nereti pievērš uzmanību mājokļa izskatam, platībai un atrašanās vietai, taču aiz vizuāli pievilcīga iespaida var slēpties arī...

Lasīt tālāk
Video

Pirktspējas noskaņojuma barometrs: Baltijas iedzīvotāji piesardzīgi par nākotni, pieaug bažas par finansiālo situāciju

13/03/2025

Kā liecina bankas Citadele “Pirktspējas noskaņojuma barometrs” dati, puse Baltijas valstu iedzīvotāju sagaida, ka viņu alga nākamo trīs mēnešu laikā saglabāsies nemainīg– Latvijā...

Lasīt tālāk
Video

Ieviesīs elastīgā pieslēguma pakalpojumu

06/03/2025

Lai nodrošinātu efektīvu elektroenerģijas sistēmas jaudu ieviešanu un izmantošanu, plānots izveidot elastīgā pieslēguma pakalpojumu. To paredz ceturtdien, 6. martā, trešajā – galīgajā...

Lasīt tālāk
Video

Darba devēja atbalstu darbiniekam zāļu iegādei smagu slimību ārstēšanai neapliks ar ienākuma nodokli

06/03/2025

Darba devēja sniegto atbalstu naudā darbiniekam zāļu iegādei smagu saslimšanu gadījumos neapliks ar ienākuma nodokli. To noteikusi Saeima, ceturtdien, 6. martā, galīgajā lasījumā pieņemot...

Lasīt tālāk
Video

Valdība akceptē izmaiņas Valsts fondēto pensiju likumā

05/03/2025

Ir paredzēts pilnveidot Valsts fondēto pensiju sistēmu (VFPS) jeb pensiju otrā līmeņa regulējumu maksājuma pastāvīgās daļas ierobežojumam, paredzot samērīgu līdzsvaru apjoma radīto...

Lasīt tālāk
Video

Valsts prezidents aicina Latvijas Banku piedāvāt konkrētas iniciatīvas finanšu sistēmas attīstībai

04/03/2025

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs Rīgas pilī tikās ar Latvijas Bankas prezidentu Mārtiņu Kazāku. Sarunas laikā puses pārrunāja Latvijas Bankas stratēģiskās prioritātes, kā arī finanšu...

Lasīt tālāk