Kā neļauties “rudenīgajām skumjām”? Iesaka speciālisti
Nāk rudens ar vēsāku laiku, lietu un tumšākiem vakariem. Gribot negribot daudzi no mums šajā laikā sajūt enerģijas krišanos un biežāk izjūt skumjas. Vai tā ir normāla parādība, kā tikt galā ar rudenīgajām skumjām un kā rūpēties par savu emocionālo pašsajūtu, konsultē BENU Aptiekas piesaistītais eksperts, psihoterapeits Andris Veselovskis un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.
Rudenī mūsu platuma grādos cilvēki parasti sāk justies skumjāki, nomāktāki, trauksmaināki, atzīst psihoterapeits A. Veselovskis. Tas ir saistīts ar gaismas un saules daudzuma samazināšanos un cilvēka organisma bioķīmiskām reakcijām. Rudeņos parasti pieaug depresivitāte un trauksme cilvēkiem ar bioloģisku predespozīciju. Ja nomāktība un trauksme ir dažas dienas, satraukumam nav pamata. Taču, ja garastāvoklis ir būtiski pazemināts ilgāk par divām nedēļām, tad tas jau norāda uz depresiju un ir jāmeklē palīdzība pie speciālista, lai ātrāk tiktu ārā no nepatīkamā stāvokļa, uzsver psihoterapeits. Ir ļoti būtiski neignorēt šo simptomu un būt vērīgiem un atbildīgiem pret savu emocionālo pašsajūtu.
Kā izvairīties no “rudens skumjām”?
Šajā laikā cilvēkiem, kuri rudeņos jūtas sliktāk, nevajadzētu palielināt ne fizisku, ne emocionālu slodzi, bet drīzāk slodzi vajadzētu samazināt, saka psihoterapeits A. Veselovskis. Ir jārūpējas par veselīga dzīvesveida pamatiem – rūpes par sevi, veselīgs miegs un pietiekama izgulēšanās, sabalansēts uzturs, atpūta, hobiji un regulāra fiziska aktivitāte, kā arī labu attiecību uzturēšana. Visi šie faktori palīdz cīnīties pret iekšēju tumsu, aukstumu un trauksmi. Vienlaikus atcerieties – pārmērīga alkohola lietošana pastiprina depresiju!
Ko darīt brīžos, kad jūtamies slikti, zaudējuši enerģiju un motivāciju? Vienmēr ir jāatceras, ka nomāktība ir pārejoša, uzsver A. Veselovskis. Nesabīstieties un nesatraucieties par to, ka šobrīd varbūt nav tik daudz enerģijas un prieka kā vasarā. Nodarbojieties ar tām lietām, kas jums patīk un sagādā prieku. Kustieties, tiecieties ar draugiem, pasportojiet – atrodiet nodarbi, kas motivētu jūs nesēdēt vieniem mājās. Centieties izkustēties un izstaigāties arī tad, ja to negribas.
Ja rītos jums trūkst motivācijas dienas gaitām, centieties saplānot dienu jau iepriekšējā vakarā un no rīta sekot savam plānam. Tas nekas, ka, iespējams, lietas notiks grūtāk – ejiet cauri šim grūtajam laikam un nepadodieties. Taču atcerieties – ja ir grūti strādāt, pasliktinājies miegs, ir ēstgribas traucējumi ilgāk par divām nedēļām, jāvēršas pie speciālista – palīdzēs ģimenes ārsts, psihoterapeits, psihiatrs.
Vitamīnu un minerālvielu nozīme
Kā skaidro BENU Aptiekas klīniskā farmaceite I. Priedniece, labai pašsajūtai nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas visa gada garumā ir jāuzņem ar pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu. Vienlaikus nepietiekams D vitamīna līmenis ir lielākajai daļai iedzīvotāju – tādēļ tas jālieto papildus, taču iepriekš ieteicams noteikt tā līmeni asinīs. Enerģijas samazināšanos var izsaukt B grupas vitamīnu, D un C vitamīna, magnija un dzelzs trūkums. Magnijs un B grupas vitamīni veicina normālu nervu sistēmas darbību un nodrošina normālu enerģijas ieguves vielmaiņu.
Nepareiza diēta arī var sekmēt nogurumu un enerģijas trūkumu. Ēdot nesamērīgi un pārāk daudz saldumu, treknu, sāļu ēdienu, tiek pārslogota gremošanas sistēma un sekmēta citu veselības problēmu, piemēram, kuņģa un zarnu trakta, aknu slimību, aptaukošanās, insulīna rezistences, cukura diabēta, sirds un asinsvadu slimību, imūnsistēmas darbības traucējumu, attīstība.
Ārstniecības augu spēks
Satraukumu, stresa, trauksmes, arī miega traucējumu gadījumā noderēs ārstniecības augi ar nomierinošu iedarbību, piemēram, piparmētra, melisa, baldriāns, raudene, kumelīte, mātere, asinszāle, apinis, lavanda, stāsta klīniskā farmaceite I. Priedniece. Savukārt vakara relaksējošam rituālam var izmantot gan tasi nomierinošas tējas – melisa, raudene, vīgrieze, gan vannai var izmantot ārstniecības augus un to ēteriskās eļļas (lavandas, kumelītes, raudenes, liepziedus). Šajā laikā var būt aktuāli šādi ārstniecības augi un to preparāti kopējai labsajūtai un organisma stiprināšanai:
Asinszāle – tai piemīt nomierinoša iedarbība, kā arī gremošanu veicinoša, antibakteriāla un pretvīrusu darbība. Ar tās līdzekļu lietošanu jābūt uzmanīgiem vasarā, jo tie var izsaukt pastiprinātu jutību pret sauli, arī apmeklējot solāriju, kā arī lietojot vienlaicīgi ar citiem medikamentiem, jo var ietekmēt to iedarbību.
Ugunspuķe – tai piemīt relaksējoša, pretiekaisuma un organismu stiprinoša iedarbība. To lieto galvassāpju un satraukuma mazināšanai, vielmaiņas traucējumu gadījumā, arī ādas slimību gadījumā.
Vīgriezes – izmanto saaukstēšanās gadījumā un sāpju mazināšanai, piemīt pretiekaisuma un sviedrējoša iedarbība, lieto kā nomierinošu līdzekli satraukumu un miega traucējumu gadījumā.
Liepziedi – mazina drudzi, nomierina, stiprina imunitāti. Izmanto saaukstēšanās, augšējo elpceļu iekaisumu un galvassāpju gadījumā.
Ehinācija – tai piemīt imunitāti stiprinoša un pretvīrusu, antibakteriāla darbība
Deviņvīruspēka ziedi – izmanto klepus gadījumā, lai veicinātu atkrēpošanu. Piemīt pretiekaisuma darbība, noder pie saaukstēšanās un gripas.
Mežrozīšu, smiltsērkšķu un upeņu augļi – bagāti ar vitamīniem, īpaši ar C vitamīnu, noder kā vitamīnu avots.
Melnā plūškoka ziediem un augļiem piemīt pretiekaisuma, pretsāpju, arī antibakteriāla un pretvīrusu iedarbība. Šī droga palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību. Ieteicams lietot gan saaukstēšanās gadījumā, gan profilaksei, kā arī bronhīta un sinusīta gadījumos. Uztura bagātinātājos plaši izmanto melnā plūškoka ogu ekstraktu imūnsistēmas atbalstam.
Atcerieties, ka uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu! Ja emocionālo problēmu simptomi 7–14 dienu laikā nemazinās vai pastiprinās, ir jāvēršas pie ārsta.
Izbaudiet rudeni!
Abi speciālisti novēl izbaudīt rudeni un neļauties negatīvām emocijām. Atrodiet veidu un laiku, kā izbaudīt skaisto rudens dabu, vairojot pozitīvās emocijas, sportojot un dodoties pastaigās, pārgājienos, pavadot laiku pie dabas, saka farmaceite I. Priedniece. Regulāras un atbilstošas fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas ikvienam, jo palīdz rūpēties par savu organismu, kā arī mazināt nogurumu, palielinot enerģiju un uzlabo garastāvokli, jo veicina laimes hormona endorfīna izdalīšanos, kā arī tas ir lielisks veids, kā stiprināt imūnsistēmu.
Vērojiet skaisto sev apkārt, saka psihoterapeits A. Veselovskis. Priecājieties par tuvajiem cilvēkiem un vairāk uzmanības pievērsiet tam, kas dzīvē labs un izdodas. Mazāk domājiet par negatīvajām lietām.
Vēl par tēmu:
Matu kopšanas triki un ieteikumi
Lai saglabātu matus veselīgus un skaistus, ir svarīgi pienācīgi rūpēties par tiem. Tāpat kā rūpes par sejas ādu, arī matu kopšanai jāpievērš pastiprināta uzmanība, izvēloties produktus...
Lasīt tālākNo 1. augusta epidurālā anestēzija dzemdībās ir jāsniedz par valsts līdzekļiem
No 1. augusta ārstniecības iestādēm epidurālā anestēzija dzemdībās ir jāsniedz par valsts līdzekļiem, tajā skaitā, ja vēlmi par atsāpināšanas pielietošanu izteikusi pati sieviete....
Lasīt tālākKolagēns – sporta un skaistumkopšanas trends vai reāls palīgs?
Pēdējo gadu laikā par kolagēnu runā teju visi, tam nereti piedēvējot pat brīnumainas spējas, kas ne vien padarīs mūs veselīgākus, bet arī jaunākus. Lai arī kolagēnam ir būtiska nozīme...
Lasīt tālākSievietes gatavas iesaistīties tehnoloģiju jomā
Biedrības Riga TechGirls organizētajām bezmaksas apmācībām Iepazīsti tehnoloģijas, kas norisināsies tiešsaistē...
Lasīt tālākLabdarības maratons “Dod Pieci!” šogad veltīts vardarbības mazināšanai ģimenē
Sabiedrisko mediju labdarības maratons “Dod Pieci!” šogad pievērsīsies vardarbībai ģimenē – sarežģītam un daudzslāņainam tematam, runājot gan par emocionālo, fizisko, finansiālo...
Lasīt tālākUzkodas un kūka Baltā galdauta svētkiem
Ik gadu 4. maijā, svinot Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu, klājam baltus galdautus, pulcējamies uz kopīgām brokastīm, pusdienām vai vakariņām un godinām savu mīļo Latviju....
Lasīt tālākSvētkos dāviniet veselību!
Dāvanu sarūpēšana dažādām svētku reizēm ir patīkams, bet vienlaikus arī visai sarežģīts process. Ko dāvināt? Vai dāvana patiks, noderēs? Stop! Tieši par “dāvanas derīgumu”...
Lasīt tālākJaundzimušo skaits turpina kristies
2018. gada pirmajos deviņos mēnešos reģistrēto jaundzimušo skaits – 14 680 bērni – ir par 1 267 mazuļiem jeb 8 % mazāks nekā 2017. gada attiecīgajā periodā, liecina Centrālās statistikas...
Lasīt tālākGaršvielu vētra kafijas krūzītē
Kopš karstā dzēriena Chai Latte popularitāte pārkāpusi savas dzimtenes robežas Indijā, saldi pikantās garšas iekarojušas garšas kārpiņas visā pasaulē. Šī garšīgā melnā tēja,...
Lasīt tālākCentrāltirgū droši ļaujies savai gaumei
Pircēju Rīgas Centrāltirgū netrūkst arī ikdienā, bet, gadumijai tuvojoties, šeit iegriežas pat tie, kuru parastajos maršrutos tirgus nav iekļauts. Savā ziņā Centrāltirgus ir...
Lasīt tālāk