• Failure notice from provider:
    Connection Error:http_request_failed
08/07/2020, Kategorija: Bizness, Uzņēmējdarbība

2020. gada jūnijā, salīdzinot ar 2019. gada jūniju, vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,7 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas samazinājās par 1,6 %, bet pakalpojumiem pieauga par 1,3 %.

Salīdzinot ar 2015. gadu, patēriņa cenas 2020. gada jūnijā bija par 8,9 % augstākas. Precēm cenas pieauga par 6,8 %, bet pakalpojumiem – par 14,1 %.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2020. gada jūnijā, salīdzinot ar 2019. gada jūniju, bija cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbiem un apaviem, kā arī cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 1,0 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem augļiem (+24,6 %), tai skaitā āboliem, bumbieriem, apelsīniem un citroniem. Cenas pieauga arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+8,4 %), gaļas izstrādājumiem (+6,8%) un cūkgaļai (+1,5 %). Dārgāki bija konditorejas izstrādājumi (+5,4 %), svaigas vai atdzesētas zivis (+9,8 %), griķi (+13,3 %), kafija (+1,8 %), konservētas vai pārstrādātas zivis un jūras velšu izstrādājumi (+3,8 %), brokastu pārslas (+8,0 %), makaronu izstrādājumi (+4,7 %), cukurs (+3,3 %) un maize (+0,6 %). Savukārt lētāki kļuva svaigi dārzeņi (-14,4 %), kartupeļi (-39,3%), siers un biezpiens (-2,3 %), olas (-2,8 %), sviests (-3,9 %), piena produkti (-1,0 %) un šokolāde (-1,7 %).

Apģērbu un apavu vidējais cenu līmenis samazinājās par 2,7 %. Apaviem cenas kritās vidēji par 5,2 % un apģērbiem par 1,6 %.

Gada laikā ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi kļuva lētāki vidēji par 2,3 %. Cenas samazinājās dabasgāzei, elektroenerģijai, mājokļa īres maksai, cietajam kurināmajam, ūdensapgādei un kanalizācijas pakalpojumiem, savukārt dārgāki bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, atkritumu savākšana, siltumenerģija, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 2,6 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums zobārstniecības, vispārējās medicīniskās prakses un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Lētāki bija farmaceitiskie produkti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 6,2 %, ko noteica cenu kritums degvielai par 16,0 %, galvenokārt dīzeļdegvielai – par 16,6 %. Benzīnam cenas samazinājās par 15,4 % un auto gāzei – par 15,3 %. Savukārt gada laikā cenas palielinājās pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, kā arī pasažieru pārvadājumiem ar vilcienu.

Ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi kļuva dārgāki par 1,8 %. Gada laikā vidējais cenu līmenis pieauga atpūtas un sporta pakalpojumiem, laikrakstiem un žurnāliem, barībai lolojumdzīvniekiem, rotaļlietām.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis pieauga par 2,5 %. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tai skaitā vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem par 2,7 %, ēdnīcu pakalpojumiem – par 4,6 %.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu samazinājums bija autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam, savukārt cenas pieauga tabakas izstrādājumiem un telekomunikāciju pakalpojumiem.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 0,2 %

2020. gada jūnijā, salīdzinot ar 2020. gada maiju, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,2 %. Pakalpojumiem vidējais cenu līmenis pieauga par 0,5 % un precēm – par 0,1 %. Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, kā arī cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, apģērbam un apaviem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 1,4 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kritumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (-9,5 %). Cenas samazinājās arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (-2,5 %), mājputnu gaļai (-4,2 %), svaigiem augļiem (-2,8 %). Akciju ietekmē cenas samazinājās maizei (-1,8 %), šokolādei (-4,1 %). Lētāka bija arī cūkgaļa (-2,1 %) un sviests (-5,5 %). Savukārt sezonālu faktoru ietekmē cenas pieauga kartupeļiem (+15,4 %). Noslēdzoties akcijām dārgākas bija svaigas vai atdzesētas zivis (+11,7 %).

Apģērbu un apavu grupā cenas samazinājās vidēji par 1,6 %. Akciju ietekmē lētāki kļuva apavi vidēji par 4,0 % un apģērbi – par 0,6 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 0,5 %. Mainoties atkritumu savākšanas kārtībai Rīgā, vidējais cenu līmenis atkritumu savākšanas pakalpojumiem samazinājās par 5,4 %. Lētāka bija siltumenerģija (-2,0 %). Savukārt mājokļa īres maksa bija par 1,0 % dārgāka.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas kāpa vidēji par 3,8 %. Degviela kļuva dārgāka par 9,2 %, tai skaitā dīzeļdegviela – par 8,9 %, benzīns – par 10,6 %, un auto gāze – par 4,3 %.

Atpūtas un kultūras grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,5 %. Dārgāka bija barība lolojumdzīvniekiem un daiļliteratūras grāmatas. Ierobežojumu atvieglošanas rezultātā atkal bija pieejami vairāki atpūtas un sporta pakalpojumi. Vidējais cenu līmenis atpūtas un sporta pakalpojumiem pieauga par 1,3 %.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas pieauga vidēji par 0,9 %, ko noteica akciju noslēgumi personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Vidējais cenu līmenis samazinājās autotransportlīdzekļu apdrošināšanai.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija brillēm un kontaktlēcām, savukārt cenas samazinājās vīnam un viesnīcu pakalpojumiem.

938 skatījumi




Video

VEA: Darbs visas nozares interesēs nozīmē kompromisus nevis šauru interešu diktātu

17/12/2024

Latvijas Vēja enerģijas asociācijas vadītājs Toms Nāburgs uzskata, ka piecu Vēja enerģijas asociācijas (VEA) biedru izplatītais paziņojums par izstāšanos no asociācijas ir turpinājums...

Lasīt tālāk
Video

Kavējumi grozījumos Ministru kabineta noteikumos apdraud investīciju projektu realizāciju un Latvijas konkurētspēju

17/12/2024

Ārvalstu investoru padome Latvijā (FICIL) pauž sašutumu un nopietnas bažas par kavējumiem grozījumos Ministru kabineta 2014. gada 16. decembra noteikumos Nr. 776 "Kārtība, kādā komercsabiedrības...

Lasīt tālāk
Video

“Zemnieku saeima”: lauksaimnieki par “Rail Baltica” nemaksās!

13/12/2024

“Kopš Eiropā ieviesta Kopējā lauksaimniecības politika, nevienas valsts politiķiem nav ienācis prātā nozarei piešķirtos Eiropas līdzekļus piesavināties citiem mērķiem! Mana atbilde...

Lasīt tālāk
Video

Saeima atvieglo PVN piemērošanu mazajiem uzņēmumiem pakalpojuma piedāvāšanai ārvalstu platformās

12/12/2024

Lai atvieglotu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu mazajiem uzņēmumiem, kuri savus pakalpojumus piedāvā ārvalstu platformās, Saeima ceturtdien, 12.decembrī, galīgajā lasījumā...

Lasīt tālāk
Video

Saeima nosaka stingrākas prasības amatu savienošanai valsts augstākajām amatpersonām

12/12/2024

Šodien, 12. decembrī, Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja Valsts kancelejas izstrādātos grozījumus likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā", kas paredz stingrākas...

Lasīt tālāk
Video

Plānots slēgt vispārējo vienošanos par centralizētu būvmateriālu iegādi Rail Baltica dzelzceļa būvniecības iepirkumā

29/10/2024

Satiksmes ministrija (SM) ir sagatavojusi dokumentus par tālāko Rail Baltica projekta attīstību Latvijā: informatīvo ziņojumu “Par Rail Baltica projekta ieviešanas scenāriju Latvijas teritorijā”,...

Lasīt tālāk
Video

Irēna Lejiņa: Vai uzņēmumi ievēro nodokļu riska vadības principus?

28/10/2024

19. septembrī tiešsaistes konferencē "GRĀMATVEDĪBA UN NODOKĻI 2024" sertificēta nodokļu konsultante Irēna Lejiņa sniedza vērtīgu ieskatu par nodokļu riska vadību un tās nozīmi mūsdienu...

Lasīt tālāk
Video

Kaspars Banders: Transfertcenu aktualitātes – kas uzņēmumiem jāņem vērā?

28/10/2024

19. septembrī tiešsaistes konferencē "GRĀMATVEDĪBA UN NODOKĻI 2024" "KPMG Baltics" SIA nodokļu konsultāciju nodaļas direktors Kaspars Banders sniedza ieskatu aktuālajās transfertcenu prasībās...

Lasīt tālāk
Video

Mazinās administratīvo slogu būvniecības jomā

23/10/2024

2024. gada 22. oktobra sēdē Ministru kabinets apstiprināja izmaiņas virknē būvnoteikumu, lai mazinātu administratīvo slogu nekustamo īpašumu attīstīšanas jomā, novēršot datu dublēšanos...

Lasīt tālāk
Video

ĀM: Jāturpina stingri ieviest esošās sankcijas un jāizskauž “ēnu flote”

18/10/2024

“Sankcijas pret Krieviju strādā – Krievijas ekonomiku un tās ienākumu avots, kas “baro” tās militārās spējas un kara mašinēriju agresijas karā pret Ukrainu, sankcijas ietekmē negatīvi. Krievijas...

Lasīt tālāk